Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Průvodce kariérou: Jak se stát úspěšným zubním technikem?

Průvodce kariérou: Jak se stát úspěšným zubním technikem?
Karel Šimánek 21 led 2024 0 Komentáře Vzdělání a kariéra

Začínáme: Co je to zubní technik?

Zubní technik je profesionál, který pracuje na rozhraní medicíny a řemesla a jeho úkolem je vyrábět zubní náhrady a opravy. Zaměřuje se na estetiku i funkčnost - od korunek a můstků přes rovnátka až po protézy. Nejde jen o práci s rukama, je potřeba znalost anatomie, materiálů a technologií. Když se podívám kolem sebe tady v Ostravě, vidím, že po téhle práci je pořád dost velká poptávka a místní stomatologické ordinace si bez dobrých zubních techniků ani neumí představit svoji činnost.

Vzdělání: Jaké studium je potřeba pro zubního technika?

Základem kariéry zubního technika je odborné vzdělání. V České republice je to typicky středoškolské vzdělání s maturitou v oboru zubní technik. Ale to je jen začátek. Svět stomatologie jde neustále dopředu, a tak je potřeba se neustále vzdělávat a sledovat nové trendy. Můžu doporučit také různé kurzy a specializační školení. Některé vysoké školy u nás nabízejí i bakalářské programy se zaměřením na zubní techniku. Tyto programy nabízejí hlubší porozumění materiálům a technologiím, ale také příležitost pracovat na těch nejmodernějších přístrojích a technikách, což je pro rozvoj kariéry zásadní.

Certifikace a odborné zkoušky: Jakých je potřeba dosáhnout?

Odborné zkoušky a certifikace jsou důležitým milníkem v cestě za profesí zubního technika. V ČR po vás po maturitě v oboru zubní technik chtějí, abyste složili odbornou zkoušku. Tato zkouška pokryje teoretické znalosti i praktické dovednosti, a po jejím úspěšném složení získáte certifikát, který je vaší vstupenkou do světa profesionálů. V zahraničí se pak můžete setkat s různorodými systémy akreditace a certifikace, je dobré se o nich dozvědět, protože některé mohou být uznávány i u nás a otevřít vám další dveře do světa.

Dovednosti a znalosti potřebné ve výrobě zubních náhrad

Vyrábět zubní náhrady není jen o tom, mít správné papíry. Musíte být detailisté, mít pevnou ruku a prostorové vnímání. Tato práce vyžaduje přesnost, trpělivost a kreativitu. Kromě ručních dovedností musíte rozumět i základům anatomie a fyziologie, zvládnout technologické procesy, umět pracovat s digitálním designem a také chápat zásady sterilizace a hygieny. Bez těchto dovedností se ve výrobě zubních náhrad neobejdete.

Kariérní možnosti a specializace v oboru zubní techniky

Od základů k specializaci – tak to často v téhle oblasti chodí. Můžete se specializovat na ortodoncii, na výrobu fixních nebo snímatelných protéz, pracovat s novými materiály nebo technologiemi. Tady v Ostravě, stejně jako jinde, máte možnost růstu a vyhlídku na pozice jako hlavní technik v laboratoři, vedoucí technických týmů nebo dokonce možnost otevřít si vlastní laboratoř. A nebo je tu cesta akademická, předávat zkušenosti a znalosti na školách nebo se věnovat výzkumu a vývoji nových technologií. Možností je více, než si možná myslíte.

Tipy pro začínající zubní techniky: Jak na to?

Zkusím se podělit o pár tipů z vlastní zkušenosti. Pořádně si prostudujte, co vše obor zubní technika obnáší a ujasněte si, jestli vás to opravdu baví. Když už máte jasno a jdete do toho, nebojte se praxe. Práce na reálných zakázkách je nenahraditelná. Navazujte kontakty s kolegy a dentálními laboratořemi, sledujte novinky a nezastírejte, že už víte vše. A co se Ostravy týče, tak tady mám pocit, že máme dobré podmínky pro zdokonalování a najde se tu řada míst, kde si můžete praxi vyzkoušet. Být zubním technikem je řemeslo neustále se vyvíjející a nabízí to možnosti, o kterých se vám možná ani nesnilo.