Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Odkud je Zoubková víla?

Odkud je Zoubková víla?
Ondřej Nečas 7 pro 2023 0 Komentáře Kultura a tradice

Původ Zoubkové víly

Smím vás přivést zpátky do světa dětství? Pamatujete si, jak jste pečlivě schovávali právě vytržený zoubek pod polštářek v očekávání návštěvy tajemné Zoubkové víly? Ano, přesně na tu malou bytost, která přiletí v noci, vezme si vytržený zoubek a nechá na jeho místě dárek. Ale odkud tato tradice vůbec pochází? Kdo je ta Zoubková víla a proč vlastně sbírá zoubky? Tento článek je zasvěcen právě této zvláštní a magické postavě. Připravte se na cestu do neznáma - do světa lidových pověstí a stovkyletých tradic, z nichž jedna je právě ta naše zoubková víla.

Hluboko do středověku

Napříč různými kulturami a historickými obdobími nacházíme stopy něčeho, co by mohlo být předchůdcem naší Zoubkové víly. První zmínky o rituálech spojených se ztrátou zoubu sahají hluboko do středověku. V té době v Evropě existovaly nejrůznější zvyky a rituály, které měly odvrátit zlo spojené s vypadnutím mléčných zubů. Zoubky se pohřbívaly, házely na střechu, nebo se dokonce spalovaly. To mělo zabránit zlobivým bytostem, aby získaly moc nad tím, komu zoubek patřil. Je to docela hořká ironie, že v době, kdy docházelo na každém kroku k nespočtu zubních výtržností, bylo právě vytržení zoubu zdrojem takových strachů, že?

Rituály a pověsti

Jen si představte tu pestrou paletu zvyklostí a rituálů, které lidé v minulosti prováděli spojených s vypadáváním zoubů. V Anglii existovala tradice, že pokud si dítě vytrhne zoubek, musí ho hodit do ohně. Tím se zabrání tomu, aby zoubek skončil v rukou čarodějnic, které by mohly zoubek využít k čarodějnictví. Rozhodně jde o zajímavý způsob, jak se chránit proti kouzlům, nemyslíte?

V některých částech Skandinávie byl obdobný rituál, kdy se hodil zoubek na střechu za doprovodu různých říkadel, které měly zajistit silné a zdravé trvalé zuby. A jen tak pro zajímavost, v některých kulturách zase zoubek nikdy neměl opustit dům a musel se schovat na tajné místo. Ať už to byl jakýkoli způsob, vždy šlo o to chránit osobu, která zoubek ztratila a přitom zajistit, aby nový zoub nashodil silně a zdravě.

Možná si říkáte, jak je to možné, že se takové pověry a rituály udržely po tak dlouhou dobu. Ale berme to tak, že se jedná o něco, co je přirozené. Lidé se vždy snažili porozumět nehmatatelným, tajemným aspektům života, alespoň tak, jak je chápali. Zuby, jakožto součást těla, která vypadne a pak opět doroste, jsou takovým dokonalým příkladem toho tajemného a nevysvětlitelného. Je tedy logické, že lidé vytvořili kolem tohoto fenoménu různé rituály a pověsti.

Zoubková víla v moderní době

A jak to je s naší moderní Zoubkovou vílou? Ta se začala objevovat až v posledních staletích a její původ je také poměrně tajemný. Někteří tvrdí, že její postava se objevila jako výsledek interakce mezi evropskými a americkými tradicemi, zatímco jiní tvrdí, že je to čistě americká kreace. Jak to tedy je?

Měli bychom začít s tím, že v moderní době je velmi populární mít nějakou podobu přívětivé, laskavé bytosti, která odmění děti za věci, které mohou být pro ně trochu traumatické - jako je třeba ztráta zoubku. Toto je velmi odlišné od strašidelných pověstí a rituálů minulosti. Navíc, Zoubková víla je skvělým nástrojem pro rodiče, jak vysvětlit a zjednodušit něco, co by mohlo být pro děti velmi zmatené a strašidelné.

Pověst o Zoubkové víle pravděpodobně pochází z Ameriky, kde se poprvé začala objevovat na přelomu 19. a 20. století. Je zajímavé, že ve stejnou dobu začalo být populární i slavení Vánoc se Santou Klaussem. Obě tato postavy splňují podobný účel - přinášejí dětem radost a odměny za něco, co by jinak mohlo být obtížné nebo stresující.

Zoubková víla v České republice

V České republice se tradice Zoubkové víly objevuje až někdy v posledních desetiletích. Můžeme si všimnout, že se jedná o poměrně nový fenomén, který je ovlivněn západními kulturami, ale přesto je velmi oblíbený mezi českými dětmi. A není se čemu divit! Které dítě by nechtělo dostat malý dárek pod polštářek jako odměnu za to, že ztratilo zoubek?

Osobně si pamatuji, jak jsem kdysi dávno, když mi vypadl můj první zoubek, byl tak nadšený z myšlenky, že mi Zoubková víla přinese dárek. Ano, byl jsem nervózní z toho, že mi vypadl zoubek, ale zároveň jsem se nemohl dočkat, až ráno objevím malý poklad, který mi víla nechala. To je kouzlo tohoto rituálu - stres a strach z vytržení zoubu jsou nahrazeny radostí a očekáváním.

Tato tradice se stala tak oblíbenou, že často vidíme knihy a filmy o Zoubkové víle, které dále rozšiřují a obohacují její příběh. Je to zvláštní způsob, jak se lidství pokouší ulehčit strach z fyziologického procesu, kterým je vypadávání zoubů. Ale ve finále, podařilo se nám vytvořit krásnou představu, která dává dětem radost a pomáhá jim překonat strach.

Závěrem

Zoubková víla je fascinujícím příkladem toho, jak lidství přetváří pověsti a rituály ve světle svých strachů a očekávání. Její příběh a rituál se vyvíjel po staletí a zrcadlí se v ní naše lidská potřeba porozumět a dát smysl těm nejzajímavějším a nejdivočejším aspektům našeho života. A zábava, kterou nám poskytuje, je jen malý bonus na vrchu toho všeho.

Ať už věříte na Zoubkovou vílu nebo ne, ať už ji vnímáte jako půvabnou postavičku nebo jako zbytečnou amerikanizaci, nemůžete popřít, že její příběh nás fascinuje. Je to příběh, který nám vnukl myšlenku, že někde tam venku, ve světě snů a fantazie, je malá víla, která se stará o naše zoubky. A to je přece kouzelné, nemyslíte?