Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Snímací rovnátka: Rozbití mýtů a objasnění skutečnosti

Snímací rovnátka: Rozbití mýtů a objasnění skutečnosti
Dagmar Mrazková 30 pro 2023 0 Komentáře Zdraví a wellness

Co jsou to snímací rovnátka a jak fungují?

Dovolte mi rozehrát naše téma tak, jak se patří, tedy u základů - snímací rovnátka. Tyto moderní pomocníky v boji za krásný úsměv možná někteří z vás znají pod pojmem "invisalign" nebo "průhledná rovnátka", ale ve skutečnosti jde o celou rodinu zařízení, která lze kdykoliv sundat z úst. A jak to celé funguje? Představte si transparentní kryty na zuby, tak téměř neviditelné, že vaši kolegové ve firmě ani nevšimnou, že je máte. Tyto rovnátka jsou vyrobená na míru vašich zoubků a každé dva týdny dojde k výměně za nový pár. S každým novým párem cítíte, jak se váš chrup pozvolna, ale neúprosně, přesouvá do toho správného uspořádání, až nakonec na fotkách z dovolené zazáříte oslňujícím úsměvem. A abych nezapomněla na jistou dávku kouzla – na počátku celého procesu vám ortodontista s pomocí 3D skenování ukáže, jak bude vypadat váš úsměv na konci, což považuji za docela sci-fi zážitek.

Odhalení mýtů: Rychlost rovnání zubů

Nyní plynule přejdeme k určitému mýtu, který se s touto zubní vychytávkou nese. Existuje pověra, že snímací rovnátka dokážou vaše zuby vyrovnat rychleji než ty klasické kovové. Ale opatrně, nebudeme se unáhlit. Pravda je, že efektivita rovnátek závisí na mnoha faktorech, jako je třeba komplexnost vašeho případu či to, jak často a řádně daná rovnátka nosíte. Ano, někteří lidé mohou spatřit výsledky během několika měsíců, nicméně většina z nás se musí smířit s tím, že na ten perfektní úsměv si počká zhruba stejně dlouho, jako u klasických drátových rovnátek. A vedle toho, tahle technologie si žádá svou dávku disciplíny - rovnátka by měla být na zubech nejméně 22 hodin denně, což znamená, že jdou dolů jen na jídlo, pití něčeho jiného než vody a, samozřejmě, na čištění zubů. Takže na to, aby rovnátka fungovala, musíte být pečliví a organizovaní skoro jako švýcarský hodinář.

Proč si zvolit snímací rovnátka?

"Proč bych si měla vybrat zrovna snímací rovnátka?" – zajisté klíčová otázka, kterou by si měl položit každý, kdo stojí před rozhodnutím o ortodontické léčbě. Můžu vám osypat stezkou mnoha argumenty. Mimo evidentní estetickou výhodu (nikdo nechce nosit "železnou oponu" ve tváři, že ano) je tady ještě pohodlí. Jídlo se pod drátky netoulá a neucpává zákoutí úst, protože když jíte, jednoduše rovnátka vyndáte. Přestal vám chutnat salám kvůli tomu, že se s drátkem pomalu stáváte jedním organismem? No, pokud si zvolíte tuto bezdrátovou variantu, můžeme salám zase vrátit na jídelníček! Přemýšlejte též o hygieně – tradiční rovnátka můžou být noční můrou v případě čištění, zatímco snímací...no, zkuste po snídani vyjmout silikonový plátek a omyjte ho teplou vodou. Jako byste nikdy nezačínali!

Nosíme je správně? Běžné chyby při nošení snímacích rovnátek

Nuže a teď, milí přátelé, se zabrousíme po pěšině běžných chyb, jež uděláme, když nosíme tyto majestátní plastové strážce úsměvu, což mi trochu připomíná můj vlastní příběh. Jako právě na těch párty, kam jsem chodila a s nekonečnou radostí jsem si dopřávala všechny skvělé party kousky. Ale pozor, právě na takových akcích se snadno zapomene na to, že rovnátka by měla být v ústech skoro pořád. Pak tu máme ty, co si řeknou: "Vezmu je ven na to setkání, nechci mít při prezentaci pískající 'S'". A pak, samozřejmě, zapomenou je dát zpátky. Tím ale narušíte celý léčebný plán. A prosím vás, nenechávejte rovnátka pohozená volně po stole – kdo ví, co se může stát. Pavel mi jednou nedopatřením shodil mé rovnátka ze stolu, a já pak po bytě na čtyřech hledala svůj cenný průhledný skvost. Lekce? Držte rovnátka ve svém pouzdře, když je zrovna nenosíte.

Jak se o snímací rovnátka starat?

Abyste měly ty vaše skvělé kusy plastu vždycky čisté a vonící, je potřeba se o ně starat s láskou a neustálou pozorností. Ne, nemusíte jim zpívat ukolébavky, ale měly byste jejich očistu zařadit do svého denního rituálu jako mou zvyklost poslouchat podcast při ranní kávě. Regularní umývání teplou vodou, používání speciálního roztoku pro rovnátka, to je takový základ. Pokud je však ďábel schovaný v nevoňavém dechu, zkuste k čištění využít čisticí tablety – bublinky v nich dokážou každou malou bakterii vydesit do nekonečna. A další rada – s rovnátky se nesprchujte, tyto parťáky do vany neberte. Nejenže teplá voda může způsobit, že se rovnátka vytvarují do nepoužitelné formy, ale také si můžete nechat šampon pouze pro sebe a své voňavé vlasy. To je přeci skvělé, ne?

Dlouhodobé následky a údržba po léčbě

Po úspěšném absolvování s rovnátky se nám svět usmívá, že ano. Ale není to tak, že až sundáte poslední pár snímacích rovnátek, můžete zahořklé zkušenosti s ortodontií hodit za hlavu. Ne, ne, ne, údržba musí pokračovat. Všimněte si, že ortodontista vám po odzvonění léčby přidá ještě jednu památku – retenční rovnátka. Ta jsou tady, aby vaše zuby držela na pozicích, které jste tak dlouho a sebevědomě dobývali. A pokud si myslíte, že si s nimi užijete spoustu veselých nocí, nezapomeňte, že přes den už vám dle mé zkušenosti být nemusí. Mimo to se nezapomeňte s úsměvem pravidelně ukazovat u zubaře – jak jinak si udržíte tu vášnivě získanou perfekci?

Kdy snímací rovnátka nemusí být vhodnou volbou

Ano, snímací rovnátka jsou jako mávnutí čarodějného proutku v magickém světě ortodoncie, ale i magie má svá omezení. Pokud by tedy vaše křivé zoubky patřily do kategorie "extrémní makeover", éra snímacích rovnátek možná pro vás nezačne. Příliš velké rozestupy, masivní střety zubů nebo složité přesuny zubů – tyto situace vyžadují určitý druh ortodontického supersíly, který se zatím nehodí do plastových rovnátek. A co teprve u těch, kteří mají problémy s disciplínou? Pokud nedokážete nosit rovnátka správně a dlouhodobě, průhledné rovnátka vám mohou připadat jako nepřítel, s kterým se bijete pomocí nepravidelné nošení.

Vliv snímacích rovnátek na řeč a jak se s tím vypořádat

Řeč – ten balzám pro duši a také občasný problém pro nositele snímacích rovnátek. Je to klasika, že když si prvně nasadíte tyto plastové krasavce, řeč může být nezvykle zkomolená. Najednou se písmeno 'S' stane osudovým a každé 'R' zní jako sladký hibiskusový čaj. Ale nebojte, toto je jen přechodná etapa. Jazyk a ústní svaly jsou jako posilovna – čím víc je trénujete, tím silnější se stanou. Takže cvičte, mluvte a nezalekněte se nějaké té příležitostné zvukové nehody. Tipy pro rychlejší adaptaci? Čtěte nahlas, zpívejte svou oblíbenou melodii a vy sami uvidíte, jak se váš nástroj řeči adaptoval na novinku.

Investice do vašeho úsměvu: Úvahy o ceně a hodnotě

A konečně, po všech těch rovinách a zubech, se dostaneme k tématu, které je vždy v popředí – cena. Nechci být nepříjemná, ale pravda je, že snímací rovnátka mohou být tučná investice. V České republice může cena za kompletní léčbu dosahovat desítek tisíc korun, zatímco naštěstí existují i možnosti, jak celkovou částku rozložit. Nějaký ten bonus od pojišťovny by se také mohl najít, pokud budete mít to štěstí. Ale zapomeňte na peníze, když pomyslíte na to, co dostanete – nekonečná sebedůvěra, to nesmírně silné kouzlo v podobě oslňujícího sebejistého úsměvu. Což je přeci bezcenné, nemyslíte? Nezapomeňte, že investice do vašeho úsměvu je investicí do sebe sama, do svého zdraví a štěstí. Takže ať je vaše rozhodnutí jakékoli, bude to rozhodnutí správné, pokud přinese úsměv na vaše rty.