Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Jaké typy zubů máme a proč je potřebujeme?

Jaké typy zubů máme a proč je potřebujeme?
Jaroslav Dvořák 9 pro 2023 0 Komentáře Zdraví a wellness

Úvod do světa zubů

Dnes si popovídáme trochu o zubech. Ano, o těch malých tvrďoušcích, které jsou nejen naší vizitkou, ale také naším neocenitelným pomocníkem při trávení jídla. Proč máme různé typy zubů a jakou mají funkci? To vše si dnes pojďme trochu prosvětlit.

Možná si říkáte, proč se chci bavit o něčem tak samozřejmém jako jsou zuby? Nu, jedním z důvodů je, že jsem byl před pár dny u zubaře, což mi pokazilo celé odpoledne a konec konců i večer. Ale pokud mám být upřímný, tak právě tento nepříjemný zážitek mě inspiroval ke psaní o zubech. Je to tak trochu ironické, nemyslíte? Ale pojďme k věci.

Různé typy zubů a jejich funkce

Každý z nás má ve své dutině ústní čtyři různé typy zubů: řezáky, špičáky, premoláry a moláry, každý s jedinečným tvarem a funkcí. Pokud jste jako já a nemáte ani páru, co kterému odpovídá, pojďme si to rozložit na jednotlivé části.

Řezáky jsou ty nůžkovité zuby v přední části úst, které nám pomáhají při kousání jídla. Vypadají jako malé lopatky a jsou nejvíce viditelné, když se usmíváme. S Eliškou si často říkáme, že pokud bychom se někdy stali slavnými, tak by nám řezáky určitě stály za velkou část naší popularity - já mám ty své jemně zahnuté a opravdu pěkně bílé, zatímco Eliška má úžasně rovné a krásně tvarované. Možná bychom měli zvážit kariéru v modelingu - vydržte, teď jsem šel trochu mimo téma.

Pak máme špičáky, protože kdo by nechtěl zuby jako vlkodlaci, že? Tyto čtyři zuby jsou umístěny na obou koncích řezáků a slouží ke kousání a trhání potravy - představte si, že jíte kus tuhého masa. Měl jsem kamaráda, který měl jednoho špičáka delšího než ostatní zuby, a vždycky jsme si dělali legraci, že je skrytý upír. Ale samozřejmě to bylo všechno jen pro srandu.

Premoláry a moláry: naše mlecí stroje

Přicházíme teď k našim opravdovým trhačům a mlečným strojům - premolárům a molárům. Premoláry, také známé jako přední stoličky, jsou zuby, které se nacházejí přímo za špičáky. Mají plochý vrchol a slouží k rozdrcení a rozemletí jídla.

A konečně, naše moláry, známé též jako stoličky, jsou naše největší zuby a nacházejí se v zadní části úst. Jsou to naši hlavní "mlecí" stroje, které dělají těžkou práci při trávení jídla. Koneckonců, moláry měly vždycky místo v našich srdcích - pokud máte jako já náklonnost k občasnému přejídání čokolády nebo dalších sladkostí, tak vás vaše moláry pravděpodobně dost často zachrání.

Zuby a jejich role v našem zdraví

Zuby jsou pro nás důležité z mnoha různých důvodů. Jídlo je pro nás zdrojem energie a zuby jsou tím, co nám umožňuje jídlo konzumovat. Když jíme, naše zuby kousají, drtí a mlí jídlo, takže ho můžeme snadno polykat a trávit. Ale zuby nám také pomáhají mluvit a vytvářet různé zvuky. Bez nich bychom měli velké obtíže s vyslovováním některých slov.

Mluvit o zubech mě také vždycky přinutí přemýšlet o tom, jak je důležité se o ně starat. Eliška je dokonalým příkladem člověka, který tu péči beru vážně - nikdy nejde spát bez toho, aniž by si vyčistila zuby, a pamatuje si odstranění zubního kamene každých šest měsíců. A já? No, řekněme jen, že jsem se od ní mnohému naučil.

Jak se starat o naše zuby

Správné čištění zubů je klíčové pro jejich zdraví a dlouhověkost. Čištění zubů by mělo být součástí našeho každodenního rituálu a měli bychom mu věnovat patřičnou pozornost. Vždycky si rád představuji, že každé čistění je jako malá bitva proti nepříteli - bakteriím a zubnímu plaku - kterou musím vyhrát za každou cenu. Troufám si tvrdit, že tato bitva je mnohem vzrušující než jakékoliv videohry.

Můj otec mi vždycky říkal, že pokud se budu starat o své zuby, budou se oni starat o mě. Myslím, že to je jedna z těch pouček, které si vezmeš s sebou do hrobu. A já se rozhodně snažím být ten nejlepší voják pro své zuby.

Takže přátelé, ať už máte špičáky ostré jako upír nebo jste hrdí na své bílé a zářící řezáky, vždy si pamatujte na významnou roli, kterou naše zuby v našem životě hrají. A možná až tu budete příště kousat do svého oblíbeného jídla, oceníte je o trochu víc.