Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Jak dlouho trvá zhotovení a nasazení zubní korunky? Průvodce procesem

Jak dlouho trvá zhotovení a nasazení zubní korunky? Průvodce procesem
Karel Šimánek 28 pro 2023 0 Komentáře Dentální péče

Úvod do světa dentálních korunek

Přátelé, kdo by nechtěl mít ten dokonalý hollywoodský úsměv, že? Ale pravdou je, že ne vždycky je to tak jednoduché a někdy se nám naše zuby rozhodnou trochu zkomplikovat život. Třeba taková korunka na zub, když vám váš milovaný zubař oznámí, že potřebujete novou, může to znít jako noční můra. "Jak dlouho tohle bude trvat?" se asi ptáte, stejně jako jsem se ptal i já, když jsem byl poprvé postaven před tento dentální úkol. Někteří z vás možná přemýšlí, jestli se nejedná o proces srovnatelný s čekáním na vysněný dům na stromě, který jste chtěli jako děti - nekonečný. Ale nebojte, není to zas až takové drama. Do konečné instalace korunky se vejde několik návštěv vašeho zubního lékaře a spousta kroků, u kterých je dobré vědět, co od nich očekávat.

Vyšetření a plánování - první kroky na cestě k nové korunce

Pojďme si to rozebrat krok za krokem. První co vás čeká, je začátek cesty - vyšetření u zubaře. Věděli jste, že někdy doktor přijde s tím, že musí zachránit váš zub takzvaným endodontickým ošetřením, neboli vyřešit problém s kořenem zubu, dřív než vůbec můžete začít myslet na korunku? A než váš zubní hrdina v bílém plášti vůbec udělá první frézovaní, musíte projít řadou rozhodnutí - od materiálu, který bude použit, přes barvu korunky, až po finanční stránku celé akce. V tomto okamžiku je důležité být otevřený a komunikovat se svým zubním lékařem, aby byl výsledek co nejlepší a nejvíce odpovídal vašim potřebám a přáním. Koneckonců, nikdo z nás nechce skončit s korunkou, která vypadá, jako by byla z jiného zubního setu, že jo?

Odlitky a dočasná korunka: život na dva týdny

Druhá etapa, a to můžu říct z vlastní zkušenosti, je výroba odlitků vašeho chrupu, což se může občas zdát jako scéna z nějakého sci-fi filmu. Ale nebojte se, není tam žádný mimozemšťan, jde jen o to mít dokonalý model vašeho zubu, aby korunka seděla jak ulitá. V této fázi také dostanete dočasnou korunku, která chrání připravený zub a vy se mezitím můžete tvářit, že všechno je v pořádku. Ale bacha, s dočasnou korunkou je třeba zacházet s respektem – žádné těžké kousání, žvýkání nehtů nebo otevírání lahví zubem, prosím!

Tvorba a perfekce korunky

Následuje umění zubní techniky, kde se ve spojení s vaší představivostí, touhou po dokonalosti a schopnostmi moderní technologie začne rodit vaše nová korunka. V tomto okamžiku si připadáte skoro jako při koupi nového auta. Vyberete si, jakou 'výbavu' a 'barvu laku' chcete. A zatímco se na vás usměje štěstí, zubní technik v laboratoři tráví několik hodin nad tím, aby vám korunka sedla na míru. Nečekané komplikace se mohou objevit, ale to je jako s každým dobrým příběhem – bez trochy dramatu by to nebylo ono, že?

Dlouho očekávaná finální instalace

No a pak přichází onen slavnostní okamžik – instalace korunky. Ta se odehrává ve vaší oblíbené zubní ordinaci, kde se po pár týdnech znovu shledáte se svým zubařem. Začíná se lepidlem a končí se dokonalým usazením korunky na připravený zub. Musím říct, že ten pocit je vskutku euforický, skoro jako když jste jako dítě našli poslední chybějící kousek puzzle a celý obrázek se najednou poskládal dohromady.

Po instalaci: Život s novou korunkou

Jenže cesta tím nekončí. Před vámi je nový život s korunkou. Jistě, většina z vás si myslí, že po instalaci korunky je vše hračka, ale opak může být pravdou. Jako nový majitel korunky musíte být připraveni na to, že vás čeká periodická kontrola u zubaře a možná i drobné úpravy. A nezapomeňte, vaše nová korunka potřebuje stejnou péči jako vaše ostatní zuby, jinak riskujete, že si budete muset zvykat na myšlenku další korunky a myslím, že to nechce nikdo z nás zažít dvakrát, že?

Závěrečné myšlenky a tipy

Abych to tedy shrnul, celková doba, než si budete moci užívat své nové korunky bez starostí, se pohybuje v rozmezí několika týdnů. Ale než se pustíte do tohoto dobrodružství, mějte na paměti několik mých tipů: důvěřujte svému zubnímu lékaři (a komunikujte s ním!), nebuďte hrdinové a dobře pečujte o své dočasné korunky a za vším hledejte humor, protože jak už praví staré přísloví, smích je nejlepší lékař. A kdo ví, třeba váš hollywoodský úsměv bude nakonec zářit ještě jasněji díky nové korunce, která je jako odznakem vašich dentálních dobrodružství.