Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Dětská stomatologie a triky, jak přesvědčit dítě ke spolupráci u zubaře

Dětská stomatologie a triky, jak přesvědčit dítě ke spolupráci u zubaře
Dagmar Mrazková 16 pro 2023 0 Komentáře Rodičovství a rodina

Úvod do dětské stomatologie

Vítejte u mého posledního článku, tohle téma je mi hodně blízké. Kdo by to byl řekl? Já, matka dvou rozkošně neposedných světlušek, čarující příspěvky o cestě životem se psíkem Maxem po boku, píši o zubařích. Jistě, mám své zkušenosti, jaké to je snažit se dostat své ratolesti na zubní křeslo a vidět, že se jim zdá mnohem lákavější skákat do kaluže s botami či bez. Přestože může tato mise znít jako boj s větrnými mlýny, existují způsoby. Hezky popořadě prozkoumáme, jak získat naši ratolest na stranu zubní hygieny a stomatologie, tak, aby nebylo očkování proti zubnímu kazu jen obyčejným snem.

Když jsem se poprvé vydala na tuto epickou výpravu, měla jsem to štěstí, že mi moje malá tříletá princezna svěřila, že považuje zubní pastu za jeden z nejdivnějších jedlých pokladů jejího království. Můj první boj tedy nebyl s obavami o návštěvě zubaře, ale s tím, jak ji přemluvit, že zubní pasta není dezert. Je to komické, ale tato malá bitva mi otevřela oči v tom, jak moc je celý proces o učení a zábavě a že každé dítě je příběh o sobě – úplně jedinečný. Při pozorování, jak můj potomek žongluje mezi rozumovými závěry a fantazií, že každý zub je malá perla, jsem pochopila, že cesta k úspěchu v oblasti dětské stomatologie není pouhým odvykáním od sladkostí, ale stavění jistého druhu mostů mezi zábavou a nutností.

Výběr toho správného stomatologa pro naše dítě

Již při průzkumu moře stomatologických ordinací jsem si uvědomila, že podobně jako ne každá lodička se hodí na každou kaluž, ne každý zubař je stvořen pro naše drahé ratolesti. Vždyť najít toho správného, který dokáže spojit práci a hru, je skoro jako hledat ztracený poklad. Zmíním-li jen několik faktů, chci, aby mé děti měly k zubaři důvěru. K tomu je zapotřebí zaměřit se na ty, kdo rozumí dětské psychice a neberou návštěvu u nich jako pouhou zastávku na pouti nesnází, ale jako skutečný zážitek.

První návštěva mé nejmladší u zubaře byla přesně taková. Připadal jsem si, jako když hledám skrytého draka mezi zoubky a doupě mám v podobě zázračného zubního křesla, které může létat. Zubní lékařka, kterou jsme navštívili, si vytvořila nádherný svět plný barev, kde nástroje nebyly nástroji, ale kouzelnými proutky a každý zub byl hrdinným rytířem, který bojoval proti temnému kouzlu kazu. No řekněte, kdo by odolal takovému dobrodružství? Naše děti potřebují toto kouzlo, potřebují se v této ordinaci cítit bezpečně a v pohodě, jako by se staly součástí pohádky, a ne místa, kde panuje strach a lekavost. Kvůli těmto zážitkům jsou pak ochotny následovat pravidla a naučit se být zodpovědnými za své zuby. A to je přece na neocenitelné.

Zábava jako základní kámen péče o zuby

Zdá se možná úsměvné, ale hluboká pravda je, že zábava je kouzelným klíčem k srdcím našich dětí – a co je nejdůležitější, k jejich zubům! Když jsem moji nejmladší přivedla domů z obchodu s novým zubním kartáčkem ve tvaru její oblíbené pohádkové postavičky, její oči se rozzářily jak supernova. Ačkoliv by mělo být čištění zubů něčím zcela samozřejmým, pro děti to musí být jedinečná a vyjímečná událost.

Jistě, během večerní rutiny jsem na dceru často musela vykřiknout jako z mýtického opevnění: "Nezatáhni most, má drahoušku, rytíři potřebují vyčistit své zbraně proti zubnímu nepříteli!" A i když byl tento rituál každodenní, s každým večerem o něco malinko více zábavný, podařilo se nám vybudovat most mezi zábavou a čištěním zubů. A nevím pro vás, ale pro mě je málokteré vítězství sladší. Tahle bitva o zdravé zuby se nakonec přeměnila v dobrodružný příběh, kde za každý čistý zoubek padlo zlé kouzlo a naše koupelna byla každý večer oázou smíchu a vítězství. Co je na tom nejúžasnější, jsou ty pohledy plné hrdosti, když mi děti ukazují své perly a já vím, že dělám něco správně.

Vzdělání přes hru

Někdy se stane, že se naše děti bojí něčeho, na co my dospělí musíme přijít a zjistit, jak ten strach překonat. Našich malých jsme se zeptali, jak si představují zubaře, a odpověděli nám přesně tak, jak jsem očekávala. Zubní lékař byl ve výkladu mého syna drakem, který sálá oheň místo vody ze sprchy na křesle. Ano, možná je to pro nás dospělé směšné, ale dětská představivost nezná hranice a proto je důležité pracovat s touto představivostí na naší straně.

Nezapomenu na tu noc, kdy jsem s dětmi sestrojila maketu zubní ordinace z kartonů, barevných střepů a vatu z odstranění očního makeupu. Naší malou ordinaci jsme pojmenovali "Zubní království", kde každý zub byl posvátný a chráněn magií, kterou jsme si sami vytvořili. Max, náš milovaný psík, se stal dvorním šaškem, který nám škodil, aby dodal naší hře špetku humoru. Vzdělání o zubní péči se tak náhle stalo krásnou interaktivní hřou, ve které jsme vyčistili zuby našim plyšovým medvědům a děti poznávaly, což všechno může způsobit ty nepříjemné kazy. Když se pak dostaly na zubní křeslo pravého zubního lékaře, byly už vybavené znalostmi a dobrodružným příběhem, který je chránil před reálnými i smyšlenými příšerami.

Zdravé návyky dělají zdravé zuby

Je známo, že nejlepší je naučit děti správným návykům již od malíčka. Avšak nelze se spolehnout jen na to, že se znalost stane chováním. Musíme dát návykům smysl a ráz. Když jsem svým dětem objasňovala důležitost pravidelného čištění a vyplachování po každém jídle, snažila jsem se, aby to nebyla jen prázdná slova. Musela jsem najít způsob, jak do toho vnést čáru hravosti a senzace.

Zcela otevřeně přiznávám, že jsem si hrála i na zubního inspektora, hledajícího poklady mezi zoubky. A když jsem cítila, že moje děti možná začínají ztrácet svůj bojový duch, přivedla jsem na scénu našeho psa Maxe a předvedla, jak se i on musí starat o své zuby. Max, věrný kumpán každého rodiče, nám pak pomáhal udržet úroveň zdravých návyků na vysoké vlně. Stal se nám jakýmsi vztahovým psychotherapeutem, který nám ukazoval, že zdravé zuby jsou důležité pro každého člena rodiny, ať už dvounebo čtyřnohého.

Podpora a správná motivace

Úspěch v péči o dětský úsměv spočívá v podpoře a správné motivaci. Nikdy nebudu zapomínat na moment, kdy jsem poprvé pochválila mého syna za to, jak pečlivě si vyčistil zuby bez mé pomoci. Jeho úsměv byl tak široký, až se zdálo, že září stejně jako světlo majáku v noci a v něm ta malá loď plující domů po dlouhém dni.

Postupem času jsem také zpozorovala, že každé vítězství si žádá svou odměnu. Už to nebyly jen sladké odměny, ale mohla to být i nová kniha, společná procházka do parku nebo výlet na místo, kam děti chtěly již dlouho vyrazit. Každý úspěch byl oslavou malých kroků vedoucích k velkému vítězství. Povzbuzení a chvála je něco, co dodá našim dětem křídla a pevný základ pro cestu k zdravým zubům i sebevědomí.

Na závěr bych ráda ještě dodala, že děti se učí i od nás dospělých. Každý den, kdy si společně s nimi čistím zuby, jim ukazuji, že celá věc není jen o nich, ale o rodinném podniku, kde každý přispívá a každý se stará o druhého. Proto si vezměte k srdci, že vaše děti se nejvíce učí pozorováním a napodobováním toho, co děláte vy. Buďte dobrým příkladem a nechte svůj úsměv zářit jako maják v noci, ukazující správný směr. A pamatujte, i když se cesta k zdravým zubům může zdát dlou