Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Příčiny zubního kazu: Jak předejít zubním problémům?

Příčiny zubního kazu: Jak předejít zubním problémům?
Jaroslav Dvořák 13 led 2024 0 Komentáře Zdraví a wellness

Základy zubního kazu

Zubní kaz, či jak se nám coloquiálně říká 'zoubková černá smrt', je pomalu, ale jistě pronikající 'nemoc', která si nevybírá. Ale co to vlastně je? Jednoduše řečeno, kaz je destrukcí zubní tkáně způsobovanou zubními plaky, což jsou filmy plné bakterií, moc rády se říkají na naše zoubky v nočních hodinách. A proč bychom se s tím měli prát? No přeci proto, že zdravý chrup je základem pěkného úsměvu a taky jedním ze stavebních kamenů našeho celkového zdraví.

Strava a zubní kaz

Pamatujete jak vám maminka říkala, že sladkosti kazí zuby? A víte co? Měla pravdu! Cukry a sacharidy jsou pro bakterie v ústní dutině jakási 'láskavá pozvánka' k hostině. A jak ta hostina pokračuje, produkují kyseliny, které se postarají o to, že se váš krásný bílý zub promění ve špinavou jeskyni plnou děr. Myslete proto na vaši stravu a snažte se omezit sladké. Není to jen o těch bonbonech, ale i o bílých pečivech a jiných skrytých cukrech v potravinách, které byste nečekali.

Bakterie a plak

Když mluvíme o bakteriích, máte na mysli ty malé světélkující věcičky, které se na zubech skvěle cítí, když jim nedáme sbohem dvakrát denně kartáčkem a nití. Jsou jako malí vandalové, kteří si hrabou a zanechávají po sobě kyselinové nápisy. A jakmile je necháte až moc dlouho na pokoji, začnou tvořit pevný plak, který pak už jen tak něčím neodstraníte. Tudíž, pravidelná ústní hygiena je klíčem ke zdravým zubům.

Genetika a zubní kaz

Podobně jako pro ostatní části našeho organismu, i pro zuby je genetika loterie. Někteří mají geneticky silnější zuby, jiní slabší. I když to nezní fér, je to prostě tak. Ale nebojte, i když jste nevytáhli to šťastné číslo, stále můžete svým zubům dopřát VIP péči a zubní kaz držet na uzdě.

Kyselost ústního prostředí

Kyselé pH je jako hudební festival pro bakterie v našich ústech. Celý den si tam party a zpívají až do roztrhání zvukovodu. Tedy až do okamžiku, kdy tam vyrušíme s ústní vodou nebo zubní pastou. Důležité je si udržet ústní prostředí v neutrálním pH, aby těmto malým divočákům nebylo až tak příjemno.

Nedostatek fluoridu

Fluorid je jako superhrdina v masce pro naše zuby. Pomáhá posilovat zubní sklovinu a bojuje proti bakteriím. Když ho máme málo, je naše sklovina jako Superman bez pláště – křehká a snadno zranitelná. Ať už je to z pasty, ústní vody nebo z fluoridové vody, dávejte si na to pozor!

Suchost v ústech

Slina je jako hradní příkop kolem našeho zámku - zubů. Když ji nemáme dost, bakterie mají volný průchod. Suchost v ústech může být způsobena léky, nemocemi nebo třeba špatným dechem. Takže pijte hodně vody, abyste slinné žlázy drželi v chodu a ústa vlhká.

Špatné zubní návyky

Každý má nějaký ten špatný zlozvyk. Ale když mluvíme o zubech, je potřeba si hlídat takové aktivity jako kouření, bělení zubů domácími metodami nebo dokonce používání zubů jako nástroje k otevírání lahví. Tyto návyky mohou zubní sklovinu poškodit natolik, že se potom divíme, jak se nám do toho pěkného bílého zubu z ničeho nic vloudil kaz.

Stres a zubech

Stres je jako ten špatný kamarád, co vám dal špatnou radu a vy jste ji poslechli. Může vést k nevědomému skřípání zubů, což mnohdy není dobře vidět, ale následky na zubech jsou o to horší. Každodenní relaxace a správné techniky dýchání mohou vašemu chrupu ulevit od negativního tlaku stresu.

Návštěvy zubaře a prevence

Návštěva zubaře by neměla být jako výlet na Sibiř – nevyhnutelná a děsivá. Je to váš spojenec v boji proti zubnímu kazu. Pravidelné kontroly a čištění jsou totiž pro zdraví vašeho chrupu nezbytné. Nezapomínejte na to, že prevence je klíčová, a s trochou štěstí se můžete vyhnout nejen bolestivým zákrokům, ale i dlouhodobým problémům.

Pokud se chcete dozvědět ještě více tipů a triků, jak ochránit své zuby před kazem, ponořte se do dalšího čtení. A nikdy nezapomeňte, že i přes všechnu technologii a zázračnou chemii, vaše zuby potřebují jen trochu lásky a pozornosti. Tak honem, přisedněte a pojďme se společně postarat o ty krásné bílé eskymáky v naší puse!