Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Jaké nečistoty odstraňuje dentální hygiena? Tipy na čistý úsměv

Jaké nečistoty odstraňuje dentální hygiena? Tipy na čistý úsměv
Ondřej Nečas 21 pro 2023 0 Komentáře Zdraví a péče o tělo

Úvodní slova o zubní hygieně

Tak představte si, že jdete kolem obchodu s cukrovinkami - víte, toho s obřími skleněnými skříněmi plnými bonbonů všeho druhu, a ten sladký závan vás zvalí tak prudce, že si musíte zakrýt nose - a najednou si uvědomíte, že už je nějaký ten pátek, co jste byli u dentální hygienistky. A teď ne, nejsem ten typ chlapa, co by se strašení zubařem bavil, vlastně se mi tam docela líbí. Ale co bych vám chtěl říct - dentální hygiena, to není jen tak něco! Ano, přátelé, je to ta superhrdinka, která z vašich úst dělá celebritu nejen po estetické stránce, ale hlavně ve smyslu zdraví. A jak to všechno funguje, co všechno ten váš úsměv-milionovka musí vytrpět (a věřte mi, že s úlevou vydechne), o tom si popovídáme dnes.

Kdy je čas vypravit se na cestu za čistými zuby

Návštěva dentální hygienistky by měla být pevně zapsaná v našem kalendáři, jakoby to bylo vlastní narozeniny – které bychom samozřejmě nikdy nezapomněli, že? Nejsem tu ale proto, abych vám kázal, že musíte být puntičkáři se štětečkem v ruce dvakrát denně plus nitkovat při každé příležitosti, i když, no, není to špatná věc. Já jsem ten, co by vám chtěl předat trochu toho insiderského vhledu. Víte, obvykle si říkáme: “No jo, zuby vyčistím, ústní vodu vypláchnu, to bude stačit,” ale pravda je tuhle: hromada neplech se schovává i v těch nejodlehlejších zákoutích našich papulí – a tam potřebujeme odborníka. Já se svou dentální hygienistkou mám skvělý vztah, skoro jako Hagrid se svými hipogryfy, víte? A protože k přátelství patří i pravda, řekne mi vždycky, kdy už je zase ten čas.

Plak, neviditelný nepřítel čistoty úst

Začněme tedy s tím, co dentální hygiena doopravdy odstraňuje. Jste na to připraveni? Zapomeňte na to pohozené prádlo po pokoji, které ignorujete, jakoby nebylo! Tady máme nepřítele číslo jedna: zubní plak. To je ten nevinně vypadající, ale zákeřný film plný bakterií, co se vám usadí na zuby jako nepozvaní hosté na vánoční večeři – a jen tak neodejdou. Dentální hygienistka je Jánošíkem, co tyhle nezvané vetřelce přepadne a pořádně jim to vynadá. Zatímco vy tam ležíte a sníte o tom sladkém, co byste si dali za odměnu, ona odvede veškerou špinavou práci. Plak kumuluje bakterie, ovlivňuje vaše dásně, a pokud ho necháte bez dozoru, promění se ve sklerotizovaného padoucha jménem zubní kámen.

Zubní kámen, nebo kamenný zahradník

Hned za plakem jde zubní kámen. Ne, není to ten druh kamení, co si dáte do okrasného jezírka pro radost očím. Zubní kámen je takový plak, který vzal posilování trošku přes míru a ztvrdl, aby vědomě znesvětil naše ústní dutiny. Čupí pak na zubech a dásních jako tenčí skála a obyčejný kartáček ho nerozhýčete. Potřebujete na to těžší vybavení – ultrazvuk, speciální škrabky, a proti to blew would like a experienced hand of those dentists and their dental hygienists. Tihle kaskadéři ústní dutiny pak zubní kámen několika elegantními tahy odstraní.

Barva kávy a čaje v úsměvu

Máte rádi kafe zrána jak já? Anebo jste spíše příznivcem odpoledního čaje? Pokud ano, tak víte o čem mluvím, když řeknu pigmentace. Tyhle lahůdky pro naše chuťové buňky bohužel dokáží na zubech zanechat památku v podobě odstínů, které rozhodně nejsou pevnou součástí vašeho bílého úsměvu. Dentální hygienistka pak přijde jako expertka na odstranění graffiti a vaše zuby očistí od těch barevných nánosů, které ordinární bělící pasta nemá šanci porazit. Tanec s pastou a kartáčkem může zmírnit pigmentaci, ale když už se toho chcete opravdu zbavit, je potřeba vyrazit na bitvu s těžšími zbraněmi.

Dásňová masáž jak z dětství

Dále se dostáváme k masáži. Ne, teď nemluvím o té, kterou jsem zažil minulý týden po hodinách squashu, kdy se mi masér snažil přetvořit všechny mě svírající svaly. Mluvím o masáži dásní, kterou provádí dentální hygienistka během procedury. Tato metoda není jen o relaxaci a příjemném pocitu, ačkoliv uznávám, že když to dělá expert, je to skoro jako hlazení samet. Masáž dásní pomáhá zlepšit krevní oběh v ústech, což podporuje jejich zdraví a pomáhá v boji proti zánětu. Když se vaše dásně cítí dobře, tak si toho všimne celý svět – protože zdravé dásně poslouží jako pohovka pro vaše perličky. Tohle je ten druh wellness, který bychom si všichni měli dopřávat pravidelně.

Když nitě letí vzduchem - nitkování jako umění

A co teprve nitkování! Jestlipak znáte to, když si dentální hygienistka vezme ten tenoučký provázkem vypadající nit, ukáže vám, jak na to, a najednou to vypadá jako balet v jejích rukou? No já to ještě nedokážu tak graciézně, i když si to ze všech sil nacvičuju doma – zatím jsem spíš na úrovni loutkaře, kterému se popletly všichni hráči. Nicméně při dentální hygieně je nitkování základní součástí a zajišťuje, že všechna ta malá schovaná místečka mezi zuby, kam se kartáček prostě nedostane, budou taky prozkoumána a vyčištěna. Na konci toho všeho se vám dásně budou cítit tak svěže, jako když ráno vstanete a venku napadl čerstvý sníh.

Bakterie v ústech nejsou jen špatné zprávy

Ale co by to bylo za příběh, kdyby tam nebyl nějaký ten plot twist, co říkáte? Takže si to shrňme: bakterie zlé, čištění dobré. Jenže ne všechny bakterie ve vašich ústech jsou nepřátelé. Je zde spousta těch, které patří do kategorie 'přátelé', jako je Lactobacillus a další, jež pomáhají udržovat vaše ústní prostředí v rovnováze a bojují proti těm nepříjemným, které by vám rády způsobily kaz nebo dvě. Dentální hygienisté tohle vědí a tak pracují jako skvělí manažeři nightclubu - odstraní ty, co dělají problémy a nechají pařit ty, co mají vstup povolen. Takže nejenže vám vyčistí ústa od škodlivých bakterií, ale ještě podpoří ty dobré. To je služba, co říkáte?

Záchrana před nepříjemným zápachem

Znáte to, stojíte s přáteli, povídáte si o tom novém filmu, co musíte vidět, a najednou ucítíte, že někdo má - jak bych to řekl - trochu problém s čerstvostí dechu. No, nechtěl bych být ten, co by rozdal kartičky dentální hygieny na každém rohu. Ale, pravda je, že často ten 'někdo' můžeme být i my sami a ani o tom nevíme. Dentální hygienisté jsou jako policisté proti zločinu zvanému halitóza. Vyčistí a odstraní všechny ty potvory, co se chovají jako malé továrny na nepříjemný zápach a zajistí, že vy a váš dech budete opět čistí jako rosa.

Prevence je klíčem k úspěchu

Věděli jste, že mnoho problémů s ústním zdravím může být odvráceno jednoduše regulérní návštěvou dentální hygienistky? Je to jako ten pocit, když se připravujete na zkoušky a přijdete si do knihovny s tím plánem, že to tentokrát opravdu zamákáte a sláva, najednou jste Gilbert Einstein. Prevence je jádro moudrosti – a to platí i pro vaše zuby. Dentální hygienistka je jako knihovník, co vám poradí, které knížky si půjčit a pomůže se správnou 'studijní technikou', abyste nemuseli řešit ve svém ústích žádný akademický propadák.

Návrat domů – Co dělat po návštěvě?

A když je celé to dobrodružství u konce, dostanete od hygienistky sbohem, balíček nového kartáčku, nějaké té zubní nitě a pokyny k péči, a jdete zase do toho světa. Ale pozor! Teď je na vás, abyste si ten úsměv hýčkali jak čerstvě narozené štěňátko, dennodenně a s láskou. Když se budete řídit radami, které jste dostali, a pravidelně se o svůj perlín budete starat, nebude brzy potřeba další velké bitvy, jenom takové ty pravidelné úklidové excerzice. A já, Ondřej, se už těším na další setkání se svou dentální hygienistkou, protože udržovat můj úsměv svěží a zářivý, to stojí rozhodně za to.