Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Jak správně pečovat o fazety pro dlouhotrvající lesk a zdraví zubů

Jak správně pečovat o fazety pro dlouhotrvající lesk a zdraví zubů
Ondřej Nečas 6 led 2024 0 Komentáře Zdraví a krása

Úvod do světa fazet

Ach, fazety. Ty malé, všebarvé ptáčky s nepřeberným množstvím podob a odstínů, které vás okouzlí nejen pestrou paletou barev, ale i svým šarmantním chováním. Ano, máte před sebou článek, který vám prozradí, co vše musíte vědět, abyste mohli tyto křídlaté krasavce udržovat fit a šťastné a také trochu pobavit se zajímavostmi, které jsem sebou nesou. Bez obav, dal si na tom opravdu záležet, takže se není čeho bát. S fazetami to mají moje zkušenosti bohaté - jen se zeptejte mého papouška Kurta, který je pravděpodobně nejvíce zpovídáný tvor na planetě, alespoň pokud jde o otázky týkající se péče o ptáky.

Základy chovu fazet

Že doma již máte voliéru velkou jako Sabiny šatník? Nebo že si stále ještě lámete hlavu, kde byste ty malé zpěváčky mohli umístit? Nezáleží na tom, zda jste v chovu ptáků úplný nováček nebo pokročilý chovatel, musíte se držet několika neotřesitelných zákonů chovu fazet. Tyto ptáčky nelze chovat v malé kleci, která by více připomínala vězení, než voliéru. Potřebují dostatek prostoru pro pohyb, kyvadlový let a samozřejmě, musí mít možnost roztahovat křídla a klouzat se vzduchem s grácií baletky.

Jestli se ptáte, kolik toho prostoru jim tedy nabídnout, jednoduchá odpověď zní: čím více, tím lépe. Pokud máte možnost, umístěte je do prostorné venkovní voliéry, kde jim můžete zajistit i čerstvý vzduch a sluneční svit, taková, ve které by se i Ludvík, náš králíček, cítil jako král. Vnitřní chov vyžaduje také dostatečný vzduchový prostor, který musí být propojen s pravidelným větráním, ale pozor na průvan, ten fazetám rozhodně nesvědčí.

Výběr správného krmiva

Když už máme voliéru připravenou, pojďme se zaměřit na další zcela zásadní prvek – krmivo. Stravování fazet je přímou cestou ke zdraví těchto malých mazlíčků. Nešetřete na něj a vyhněte se lákadlům na levné směsi, které obsahují více pilin než semínek. Kvalitní krmivo by mělo obsahovat různé druhy semínek, jako jsou prosa, plevy, mohl by tam být i ten oves, který mi Sabina tak ráda nasypává do snídaňových kaší.

Ale kromě suché směsi je důležité nezapomenout ani na čerstvou stravu. Ani Kurt by neodolal salátu z čerstvé zeleniny a ovoce, ačkoli...ikdyž on má asi nejraději, když za šeptem prokecám, co dnes vaří Sabina na večeři. To fazety, samozřejmě, neslyší, ale i jim byste měli dopřávat pestrost ve stravě. Občas jim naservírujte kousíček jablka nebo nechť si pochutnají na zobání mrkve. Také je dobré myslet na minerální látky, jako je grit nebo vápník, které posílí jejich kosti. Vždyť i my lidé nemůžeme jen na chlebu a vodě, že?

Sociální život a společenství fazet

Gregarita a sociální interakce, to jsou pojmy, bez kterých si fazety nelze představit. Víte, že fazety v přírodě žijí ve velkých hejnech a s ostatními ptáky udržují neustálé komunikace? No, v našem bytě to zrovna nedělají, alespoň tady získal Kurt výsadní místo a v pozornosti má opravdu monopoly. Pokud ale domů přivedete fazetu, pamatujte, že ji nelze nechat samotnou, jako by byla odsunutá na vedlejší kolej. Ne, fazety potřebují společnost, pokud možno svého druhu.

Samozřejmě nechci tvrdit, že byste měli svůj domov proměnit v ptáčí rajskou zahradu, ale zvolte alespoň páreček, aby si mohly poskakovat, seznamovat a prozpěvovat si své sladké melodie. Ve skupině jsou fazety šťastnější, a když jsou šťastné, jsou i zdravější a veselější. Vždyť i my lidé máme raději živé besedy při šálku kávy než osamělé ticho, že ano?

Chování a výcvik fazet

Hned vedle sociálního života stojí možnost výcviku a interakce s vaší fazetou. Ačkoli se s Karlem IV. v tom, že by vás fazeta naučila historické bály, rokuje poměrně minimálně, můžete si s ní užít hodně zábavy při učení jednoduchých triků a zvyků. Fazety jsou inteligentní ptáci a učení triků je pro ně zároveň cvičením mozku.

Představte si, že po dlouhé a vyčerpávající práci, přijdete domů a vaše fazeta vás přivítá slavnostním okřikem, kde je znát, jak velmi jste ji chyběli. To je ten pravý div světa chovu ptáků! Učení je zároveň skvělou cestou, jak navázat intenzivnější vztah s vaším péřovým kamarádem. Stačí trpělivost, několik pamlsků a hra může začít. Možná si dokonce zazpíváte duet, kdo ví!

Nemoci a prevence

I když vás teď možná tíží seznam všech těch věcí, které musíte při chovu fazet zohlednit, nesmíme opomenout jednu velmi významnou oblast - zdraví. Fazety, jakkoli jsou odolné, mohou být náchylné k různým onemocněním. Klíčové je dobrá preventivní péče, a tím nejen myslím očkování, ale i běžnou hygienu a pozorné sledování chování vašeho ptáka.

Jestliže vidíte, že se vaše fazeta chová zvláštně, sedí na dně klece nebo má naříklý vzhled, je čas vypnout netflix a věnovat situaci vážnou pozornost. Nemoci jako je psitakóza nebo tzv. 'papoušková horečka' se mohou zdát jako zlej sen, ale naštěstí s dobrými hygienickými návyky a pečlivostí lze riziko minimalizovat. Pamatujte, vaše fazeta neumí říct "au", je na vás, abyste si jejího zdraví všimli včas.

Sezónní péče

Rok se nese v různých ročních obdobích, která přináší nové výzvy i do světa malých fazetích srdcí. Zima přináší chlad a je třeba se postarat o to, aby voliéra nebyla proměněna v ledovou jeskyni, kde by se snad jen náš králík Ludvík cítil jako ve svém živlu. Naopak léto znamená vysoké teploty a potřebu zastínění a kropení, abychom ptáčky ochránili před přehřátím.

Během jara můžeme očekávat, že se naše malé křídlaté poklady budou chystat na období rozmnožování - ano, nastává čas lásky, a to i u fazet. Musíme se postarat o to, aby měli dostatek materiálu pro stavbu hnízd a dostatek soukromí, přece jenom láska kvete v klidu a pohodě, nebo ne? A na podzim? No, podzim je čas sklizně a možná i čas, kdy bude naše chlupatá rodina rozšířena o další pár malebných zobáčků. Ať už je to jakkoliv, věnujte fazetám pozornost podle toho, co právě potřebují.

Rozloučení

Dovolte mi ve velkém stylu zakončit tento nenáročný a podrobný výklad o příjemném a zodpovědném chovu fazet. Doufám, že vám tyto informace poskytnou užitečný základ, ať už jste na začátku svého cesty chovatele, nebo jen hledáte potvrzení svých praxí. Pečovat o fazety může být nekonečným dobrodružstvím - vždyť kdo jiný vám ráno naladí správnou notu lépe než vaše vlastní fazetové hejno?

Nemusím snad ani dodávat, že když se jednou vydáte na cestu chování fazet, už se nebudete chtít vrátit - ani já bych si nedovedl představit svůj život bez Kurta a jeho barvitých příbuzných jedlíků a rošťáků. Tak na co ještě čekáte? Naplánujte si výlet do nejbližšího chovatelského centra a přiveďte si domů kousek pestrobarevného štěstí. A nezapomeňte mi napsat, jak vám to jde, rád si přečtu vaše příhody a možná se i zasměji u vašich peripetií fazetových, které věřím že budou až neskutečně šťastné!