Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Jak přežít období růstu zubů u dětí: Osobní zkušenosti a užitečné tipy

Jak přežít období růstu zubů u dětí: Osobní zkušenosti a užitečné tipy
Dagmar Mrazková 11 led 2024 0 Komentáře Rodina a výchova

Úvod: První zoubek na obzoru

Každá maminka a tatínek to znají. Jednoho dne je vaše sladké miminko spatřeno s kapičkami slin stékajícími dolů po bradičce a derou se první náznaky neklidné noci. Vítejte v období růstu zubů! Je to jako zákon džungle, ale místo toho, abyste se brodili pralesním podrostem, prořezáváte se houštím péče a utišování malého človíčka, kterému rostou ty malé bílé skvosty. Já se teď podělím o pár triků, které mi pomohly přežít tohle období nejen s Lukáškem, ale i s Šárkou. Není to žádná věda, ale spíš umění se smyslem pro humor.

Vaše zásobárna na přežití: Co byste měli mít po ruce

Vaše domácí lékárnička by měla dostat malý upgrade. Hlavně, kdo by si myslel, že tak něco malého jako je zoubek vyžaduje tolik věcí, že? Začněte základem: gel na dásně, stoličky anebo chladící kousátka. A pak, samozřejmě, něco pro vás, ať už je to kafe nebo valeriánka, kdo ví, který z nich budete teď víc potřebovat. Dejte si pozor, ať nemáte doma nic, co by miminko mohlo snadno spolknout. A pak si už jen dělejte zásoby trpělivosti.

Rozpoznávání prvních příznaků: Není to jen o driblání

Jak poznáte, že ten pravý čas nastal? No přece, všimnete si, že vaše dítě začne všechno cpát do pusinky. Sliny tečou proudem a oni jsou najednou trochu víc mrzutí než obvykle. Další signál je, že si dítě drbe dásně, možná i víc agresivně. Jo a teplota. Není to úplně pravidlem, ale někdy se můžou udělat horečky. Není to legrace, můžu vám říct, když se všechno sejde dohromady. A ještě ty známé spaníkové maratony, kdy spánek je jen vzdálený sen.

Když přijde bolest: Jak ji zmírnit

Budeme k sobě upřímní, tohle je ta nejméně zábavná část. Ta malá stvoření mají tak ostražité nervy a ty první zoubky jdou skrz jak beranidlo přes bránu. Co funguje jako čarovný klíček? Masáže dásní měkkým zubním kartáčkem, kousátka zejména ta chlazená na zklidnění podrážděných oblastí nebo někdy stará dobrá homeopatie. Ale pozor, vždy se poraďte s lékařem než něco použijete, nejsme přeci bylinkáři ze středověku.

Strava a pití: Co teď dětem chutná?

Neměli bychom zapomínat na správnou hydrataci a výživu. Když dásně bolí, tak vaše miláčky udělají rádoby hunger strike, ale to nemůžeme přece nechat být. Co se osvědčilo? Studené a měkké krmi, trošku hladivý po dásních, jako jsou například ovocné nebo zeleninové pyré. A co teprve ledové lízátka! Hlavně v létě jsou to absolutní hit.

Spaní a růst zubů: Příběh dvou nocí

A teď od vrabce k nočníkům. Spaní, anebo spíš jeho absence, je pro rodiče a dítě opravdová zkouška. Já to znám, jak noční bdění se změní ve večerku plné historek a kolébek. Ale s trochou strategie a spoustou podpůrného objímání to zvládnete i bez toho, abyste se proměnili ve zombie na rodičovské mateřské.

Emocionální podpora a pochopení: Když už nevíte, kam dřív

S jistotou vám řeknu, že se vám bude hodit nejen fyzická, ale i psychická podpora. Mluvte s ostatními rodiči, zjistěte, jak oni zvládají nejdřív být oporou svým potomkům a pak dostat od někoho rameno, na kterém si můžete postěžovat. Pamatujte, že tohle období je dočasné, i když se to občas zdá jako věčnost. S úsměvem a pozitivním přístupem se dá zvládnout vše.

Aktivity na odreagování: Nejenže zabaví, ale i pomohou

Když už vám doma zavládne král či královna neklidu, je čas zapojit i trochu zábavy. Prstové hry, zpívání, mírné otřesy na míči nebo třeba procházky na čerstvém vzduchu, to vše může zázračně přispět k pohodě miminka. A když vám malý bubeník na dásně usne, konec dobre, všechno dobré.

Závěr: Přežili jsme tenhle zoubkový safari

Vaše cesta růstem zubů bude jedinečná, tak jako každé dítě. Po cestě se někdy smějete, jindy skoro brečíte. Ale věřte mi, že když pak uvidíte tu dokonalou řadu drobných zoubků, víte, že to stálo za to. Nebojte se experimentovat s různými metodami, dokud nenajdete to, co funguje pro vás a vaše dítě. A pamatujte, kořeny těch malinkých zoubků jsou dvojnásobně hluboké, jako je láska, kterou jim dáváte. A když se vše zklidní, určitě na to budete vzpomínat s úsměvem. Já dokonce často říkám, že to byla jedna z těch dobrodružství, které nás jako rodinu sblížily. A nezapomeňte. každý malý krůček, i ten zoubkový, vás někam dovede. Na mě to přivedlo až sem - a podělila jsem se s vámi o svůj příběh. Do příště, držte se a snad už bez zubních nocí!