Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Doba působení injekce u zubaře: Co očekávat?

Doba působení injekce u zubaře: Co očekávat?
Dagmar Mrazková 2 bře 2024 0 Komentáře Zdraví a lékařství

Úvod do zubní anestezie

Setkání s vrtáčkem a dalším náčiním při návštěvě zubaře nemusí být zrovna příjemná představa. Naštěstí díky dnešním metodám anestezie můžeme podstoupit i ty nejsložitější zákroky bez bolesti. Anestezie je v podstatě dočasné znecitlivění určité oblasti těla, které nám umožňuje pohodlně přečkat zákrok na zubech.

Anestetika používaná v stomatologii se liší podle typu a síly účinku. Nejběžnějšími typy jsou místní anestetika, která zubní lékaři aplikují přímo do dásně nebo blízko nervů zodpovědných za vnímání bolesti v určité části úst. Od okamžiku aplikace trvá několik minut, než anestezie začne účinkovat, a její doba působení se může lišit.

Jak dlouho trvá, než injekce začne působit?

Po aplikaci anestetika byste měli pocítit první známky účinku do 2 až 10 minut. Toto rychlé působení je klíčové pro zajištění pohodlí pacienta před zahájením zákroku. Intenzita a rychlost nástupu účinku závisí na několika faktorech, včetně typu anestetika, oblasti aplikace a individuálních reakcí těla.

Různé typy anestetik a jejich doba působení

Na trhu jsou dostupná různá místní anestetika. Lidokain, který je nejběžněji používaným, obvykle působí mezi 30 minutami až 2 hodinami. Existují ale i další typy anestetik, jako je Artikain, Mepivakain nebo Prilokain, jejichž doba působení a síla účinku se liší.

Faktory ovlivňující dobu působení anestetika

Doba působení anestetika není pevně daná a může se lišit z mnoha důvodů. Některé z faktorů ovlivňujících dobu působení zahrnují místo aplikace, celkové zdravotní stav a metabolismus pacienta, množství aplikovaného anestetika a typ prováděného zákroku. Je důležité komunikovat se svým zubním lékařem, pokud máte pocit, že anestezie přestává působit příliš brzy nebo pokud trvá její účinek déle, než je obvyklé.

Co dělat, když účinek anestezie přetrvává

Někdy může účinek anestezie přetrvávat déle, než bychom očekávali. Většinou se jedná o běžnou reakci těla a nemělo by to vyvolávat obavy. Pokud však pocítíte anestezii déle než 4-6 hodin, je doporučeno kontaktovat svého zubního lékaře. Existují jednoduché metody, jak si s přetrvávajícím pocitem znecitlivění poradit, například lehké masírování oblasti nebo aplikace tepla či chladu.