Zubní Lékař České Budějovice - Vše o Stomatologii

Černý zubní kámen a jeho vliv na vaše dásně

Černý zubní kámen a jeho vliv na vaše dásně
Jaroslav Dvořák 23 lis 2023 0 Komentáře Zdraví a péče o tělo

Co je to černý zubní kámen?

Je to nepříjemná záležitost. Pro leckoho je černý zubní kámen noční můrou, která se objevuje a mizí jako ten nejněžnější z vánků. Máte pocit, že vás zmáhá ultimate boj s temným nepřítelem, jenž si vybudoval hradby na vaší zubní sklovini? Bohužel, nejste sami. Ale to ještě není konec světa, černý zubní kámen se dá předcházet a v některých případech i odstraňovat.

Mně s Mimi kočkou se něco takového přihodilo na podzim. Mimi měla problémy se svými malými kočičími chrupem a nebylo jí moc dobře. Vaše kočka také může trpět černým zubním kamenem. Příčiny a následky jsou podobné. Ale chyby, které jsem udělal už s Mimi, by se mi znovu nepřihodily.

Proč se černý zubní kámen tvoří?

Dlouhý a výpravný příběh o zubním kameni začíná s biofilmem, tenkou vrstvou bakterií, kterou najdeme na povrchu zubů. Pokud tento biofilm nerozložíme správným způsobem čistění, bakterie se začnou shromažďovat a tvořit si své království.

Je noční můrou vašich zubů. Způsobuje to černý zubní kámen, jehož barva je dána pigmentací bakterií a druhem konzumované stravy. Nikdy jsem neviděl Mimi pít červené víno, ale z jejích zubů jsem musel odstranit černý zubní kámen více než jednou. To nás vede k další otázce - jak se to dá předejít?

Jak předejít černému zubnímu kameni

Klíčem k předcházení zubního kameni, stejně jako mnoha jiných zdravotních problémů, je správná prevence. Nových výzkumů, které nám pomáhají pochopit důležitost péče o ústní zdraví, přibývá každým dnem. A jejich studie ukazují, že dobrá prevence je v tomto boji klíčová.

To platí nejen pro vás, ale také pro Mimi. I když kočky mají dlouhé jazyky, které dokážou dosáhnout všech míst ve svých ústech, také potřebují trochu pomoci v jejich ústní péči. Pomocí kvalitními zubními pastami a zubními kartáčky a správné techniky čištění zubů lze předcházet tvorbě černého zubního kameni. Zbavit se toho temného nepřítele přeci není tak těžké, jak se na první pohled může zdát, že?

Domácí řešení pro odstranění černého zubního kameni

Pokud jste již čelili tomuto temnému intruzi, jedním z nejjednodušších způsobů, jak se ho zbavit, je pravidelné čištění zubů. Existuje několik domácích prostředků, které mohou přinést úleva od zubního kameni.

Vím to z vlastní zkušenosti - před pár lety jsem se dostal do situace, kdy jsem cítil, že se něco děje s mými zuby. Experimentoval jsem s různými domácími prostředky a některé z nich mě překvapily svou účinností. Ale pamatujte, že by domácí léčení mělo být doprovázeno pravidelnými návštěvami zubního lékaře. A stejně tak Mimi pravidelně navštěvuje veterináře!

Návštěva zubního lékaře pro odstranění černého zubního kameni

Nejsilnějším nástrojem v boji proti černému zubnímu kameni je pravidelná návštěva zubního lékaře. Je to profesionál s řadou nástrojů a zkušeností, které vám mohou pomoci zbavit se zubního kameni.

Svou kočku Mimi jsem nedávno musel vzít k veterináři, protože její černý zubní kámen přerostl do vážnějšího problému. Žádná z metod, které jsem zkoušel doma, už nepomáhala. Pokud se chcete vyhnout podobné situaci, doporučuji pravidelné a důkladné čištění zubů, jak u sebe, tak u svých mazlíčků.

Četné zdravotní rizika spojené s černým zubním kamenem

Černý zubní kámen může způsobit řadu zdravotních problémů. Mezi nejzávažnější patří zánět dásní, paradentóza a dokonce i ztráta zubů. Ale nepřestává to jen u vašich dásní a zubů.

Podle některých výzkumů byla dokonce nalezena souvislost mezi zubním kamenem a některými srdečními chorobami. To je děsivá představa! Zubní kámen může představovat vážný problém, který je třeba řešit. Proto nenechávejte své ústní zdraví na poslední chvíli.

Vliv zubního kameni na vaše celkové zdraví

Navzdory tomu, že se zubní kámen může zdát jako malá nepříjemnost, může mít značný dopad na vaše celkové zdraví. Je dokázáno, že špatná ústní hygiena může vést k celé řade zdravotních problémů.

Použil jsem příklad své kočky Mimi, která začala mít problémy s černým zubním kamenem a stala se apatickou a méně aktivní. To byl pro mě významný signál, že něco není v pořádku. Pokud i vy pozorujete u sebe podobné příznaky, určitě to neberte na lehkou váhu.

Závěr

K čemu tedy jsme došli? Zubní kámen je nepřítelem, kterého se není lehké zbavit. Vyžaduje pečlivou a pravidelnou ústní hygienu a pravidelné návštěvy zubního lékaře.

Nedávné výzkumy mě stvrdily v přesvědčení, že ústní zdraví je nesmírně důležité pro celkové zdraví a zdravý životní styl. Proto je třeba věnovat péči o ústa a zuby maximální pozornost. Zástupce tetovaný na zubní sklovině - černý zubní kámen - lze porazit! Vy a já, my všichni, jsme v tomto boji společně. A nezapomínejte, že váš mazlíček - ať už je to pes, nebo kočka jako moje Mimi - také potřebuje péči o své zoubky. Amen.